Aparat ortodontyczny dla dorosłych!

NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO NA PROSTE ZĘBY

Nieważne, czy chodzi o szczelinę międzyzębową, krzywe zęby czy tyłozgryz. W wieku dziecięcym i w okresie dorastania noszenie stałego aparatu dla wielu było codziennością. Wiążą się z tym: uciążliwe wizyty lekarskie, uczucie napięcia czy ból podczas noszenia stałych klamerek. Nie wszyscy wiedzą, że zęby, wyprostowane w okresie dorastania, mogą powrócić do pozycji wyjściowej i spowodować tym samym nieprawidłowe ich ustawienie. Aparat ortodontyczny dla dorosłych może być odpowiednim rozwiązaniem.

Zalety estetyczne i zdrowotne aparatu ortodontycznego dla dorosłych

Aparaty ortodontyczne dla dorosłych mogą przynieść wiele korzyści: proste i zadbane zęby w dzisiejszych czasach stanowią społeczny ideał piękna i są kluczem do większej pewności siebie. Ponadto pielęgnacja prostych zębów jest łatwiejsza, ponieważ możliwe jest dotarcie do wszystkich przestrzeni międzyzębowych. Dzięki temu można zapobiec rozwojowi próchnicy, a u dorosłych częstym zapaleniom dziąseł. W przypadku nieprawidłowego ustawienia zębów może ponadto dochodzić do przeciążeń i późniejszego nocnego tarcia górnych zębów o dolne.

Metaliczne klamerki? Niepotrzebne!

Aparat ortodontyczny dla dorosłych niekoniecznie musi być metalowy i nadmiernie widoczny. Alternatywne klamerki w kolorze zębów są zdecydowanie mniej widoczne i mogą być połączone niewidocznymi drutami. Inną możliwością jest umieszczenie klamerek od wewnętrznej strony zębów, jak na w przypadku aparatów lingwalnych, tak, aby były stale ukryte podczas uśmiechania się czy mówienia. Wada: tego rodzaju rozwiązanie może z początku przeszkadzać podczas mówienia i wymaga odpowiedniego czasu na przyzwyczajenie. To, co jest wspólne dla stałych aparatów (klamerek): ich zastosowanie i regularne dopasowywanie wymaga regularnych wizyt u stomatologa i często nie zapewnia optymalnej higieny jamy ustnej.

Piękne zęby dzięki nakładkom typu aligner

Szczególnie dyskretnym i nieskomplikowanym rozwiązaniem są niewidoczne szyny dla dorosłych, zwane również aligner. Chodzi tu o bardzo cienkie nakładki na zęby, które są wykonywane z tworzywa sztucznego i indywidualnie dopasowywane do uzębienia danego pacjenta. W tym celu najpierw przygotowuje się trójwymiarowy model zębów, na podstawie którego w laboratorium stomatologicznym wytwarzane są odpowiednie szyny. Leczenie za pomocą nakładek odbywa się w kilku etapach: szyny zmienia się w odstępie około dwóch tygodni. Zęby są powoli i delikatnie przesuwane do prostej pozycji. W ten sposób można usuwać nieprawidłowości w ustawieniu zębów o stopniu lekkim do średniego. W zależności od indywidualnej pozycji wyjściowej leczenie z reguły trwa sześć do 12 miesięcy, podobnie jak terapia przy użyciu stałego aparatu ortodontycznego. Przeźroczyste nakładki można w dowolnym momencie wyjmować, są mało widoczne i praktyczne. Liczne zalety, dzięki którym szyny są perfekcyjnym aparatem ortodontycznym dla dorosłych.

O czym należy pamiętać i jak kształtują się koszty?

Optymalnie cienkie szyn z tworzywa sztucznego powinno się nosić przez 22 godziny dziennie, co wymaga nieco samodyscypliny! Nakładki wyjmuje się przed jedzeniem czy myciem zębów; poza tym przeważają zalety. Najlepszym argumentem jest korzystna cena! Podczas gdy leczenie stałym aparatem ortodontycznym z reguły kosztuje kilka tysięcy euro, leczenie z użyciem nakładek zwykle jest korzystne cenowo. Szczególnie wtedy, gdy zdecyduje się na firmę taką, jak DrSmile. Firma Dr Smile z siedzibą w Berlinie współpracuje z partnerami – lekarzami stomatologami i oferuje indywidualne ceny w zależności od rodzaju wady.