Aparaty ortodontyczne

FAKTY, KOSZTY, ALTERNATYWY

Stomatolodzy czasem używają nieco potocznego pojęcia „aparat na zęby”. Jednak niezależnie od tego, którego wyrażenia zdecydujemy się użyć, aparat ortodontyczny rzadko kiedy wywołuje pozytywne skojarzenia. Ostatecznie aparat zawsze służy do tego samego celu: korekta nieprawidłowego ustawienia zębów i szczęki u dzieci i u dorosłych.

Rodzaje nieprawidłowości są przy tym różnorodne: niektórym osobom przeszkadza tyłozgryz, innym widoczna przerwa miedzy zębami czy krzywe siekacze. Wyróżniamy dwa rodzaje aparatów ortodontycznych. Z jednej strony mamy wyjmowane klamerki, które, na przykład, nosi się wyłącznie nocą. Z drugiej strony mamy stałą, medyczną korektę nieprawidłowego ustawienia zębów – znaną również pod nazwą braces, co w języku angielskim oznacza „klamerki”.

Aparaty ortodontyczne przede wszystkim dla młodzieży

O tym, czy zastosuje się korektę nieprawidłowego ustawienia zębów w formie wyjmowanego aparatu czy klamerek, decyduje specjalista. Ta ostatnia metoda nadaje się przede wszystkim wtedy, gdy mamy do czynienia z zaawansowaną nieprawidłowością ustawienia zębów i w szczególności dotyczy młodzieży. W Niemczech praktycznie co trzeci młody człowiek nosi aparat ortodontyczny, często przez wiele lat. Czego większość pacjentów nie wie, a co potwierdzają najnowsze badania brytyjskie: Stały aparat ortodontyczny noszony przez nastolatków nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Wraz z wiekiem może dojść do przesunięcia zębów i ponownego pojawienia się nieprawidłowego ich ustawienia. Leczenie aparatem ortodontycznym może być całkiem zasadne, jednakże wielu dorosłych unika tego rozwiązania. Często przyczyną są nieprzyjemne wspomnienia niezliczonych wizyt u stomatologa, problemy dotyczące higieny jamy ustnej, a szczególnie kwestie optyczne. Kolejny problem: wysokie koszty.

Aparat ortodontyczny: koszty

Koszty medycznej korekty ustawienia zębów w wieku dziecięcym z reguły pokrywają kasy chorych. Ustawowa kasa chorych w trybie natychmiastowym pokrywa 80% kosztów w przypadku terapii pierwszego dziecka, a w przypadku kolejnych – 90%. Dorośli zaś z reguły samodzielnie pokrywają koszty leczenia ortodontycznego. Wszelkie koszty aparatu ortodontycznego dla dorosłych zależą od okresu noszenia i nakładów na leczenie, rodzaju zastosowanego materiału i niezbędnej opieki. W przypadku leczenia tylko części zgryzu, należy liczyć się z kosztami w wysokości co najmniej 1.000 euro. Koszty kompleksowej terapii mogą sięgać do 5.000 euro.

Tańsze rozwiązania od aparatu ortodontycznego

Przezroczyste nakładki, tak zwane aligner, mają podobne zalety, jak stałe klamerki w wieku dorosłym, oferują jednak znacznie więcej korzyści. Korygują nieprawidłowe ustawienie zębów w ciągu kilku miesięcy, są przeźroczyste i tym samym nie powodują dyskomfortu estetycznego, a także można je wyjmować z ust w dowolnym momencie. Koszty stanowią jedynie ułamek leczenia metodą klasyczną.
Firma Dr Smile z siedzibą w Berlinie oferuje swoim klientom przeźroczyste szyny w dobrej cenie, profesjonalną opiekę osobistego lekarza podczas całego leczenia oraz różne możliwości finansowania. Nigdy nie jest za późno na ładne zęby.