Niewidoczne nakładki na zęby kluczem do szczęścia

WSZYSTKIE INFORMACJE, FAKTY, KOSZTY

Szczery uśmiech to klucz do szczęścia i pewności siebie. Proste i zadbane zęby ułatwiają beztroski i swobodny śmiech. Niektórzy przegapili możliwość korekcji uzębienia w dzieciństwie, inni z wiekiem obserwują zmiany w uzębieniu. Zęby są dosłownie przez całe życie w ruchu i tak zęby proste w dzieciństwie mogą w późniejszym okresie zmienić swoje miejsce w szeregu. Niechęć do stosowania stałych aparatów ortodontycznych (nakładki) jest zrozumiała. Dobrą alternatywę stanowią niewidoczne nakładki na zęby – znane również jako aligner.

Proste zęby, również w dorosłości

Coraz więcej ludzi chce dokonać korekty nieprawidłowego ustawienia zębów również w dorosłości. Obojętne, czy mamy do czynienia z lukami międzyzębowymi, stłoczonymi zębami, zgryzem krzyżowym czy tyłozgryzem – niewidoczne, wyjmowanle i niezwykle cienkie nakładki z tworzywa sztucznego mają liczne zalety zarówno w przypadku nieprawidłowego ustawienia zębów o stopniu lekkim do średniego. Regularnie noszone, tak zwane alignery (z ang. align – ustawić w rzędzie) stopniowo przesuwają zęby do żądanej pozycji. Warunkiem dla terapii jest dobry stan zdrowia dziąseł i zębów.
Leczenie jest nie tylko nieskomplikowane, ale też w dużej mierze bezbolesne. Każda z szyna wywiera na zęby jedynie lekki ucisk. W zależności od stopnia wrażliwości pacjenta, w pierwszych dniach odnosi on wrażenie ucisku szyny, który jednak z reguły zanika po krótkim czasie.

Przebieg leczenia z wykorzystaniem nakładek na zęby

Nowoczesne szyny na zęby są indywidualnie dostosowywane do potrzeb użytkownika. W tym celu, za pomocą specjalnego oprogramowania 3D, przygotowuje się odcisk zębów. Symulacja służy jako podstawa do stworzenia jak najlepiej pasujących nakładek i określenia liczby potrzebnych szyn. Zależnie od przebiegu leczenia, przygotowuje się do 20 alignerów, które zmienia się co około dwa tygodnie. Proces ten zapewnia optymalną higienę jamy ustnej, poza tym pozwala uniknąć nieestetycznego przebarwienia przeźroczystego tworzywa. Leczenie trwa z reguły sześć do dwunastu miesięcy – w zależności od stopnia nieprawidłowości ustawienia. Ważne jest, aby niewidoczne nakładki nosić regularnie, przez cały dzień, optymalnie 22 godzin dziennie. Szyny powinno się wyjmować jedynie przed jedzeniem, czynnościami sportowymi, podczas mycia zębów i do czyszczenia samych nakładek. Można bez problemu pić niegazowaną wodę, należy jednak zrezygnować z gorących napojów, papierosów czy gumy do żucia.

A co z kosztami?

Koszty nakładek różnią się w zależności rodzaju nieprawidłowości ustawienia zębów, czasu trwania leczenia oraz wybranej metody. W przypadku klasycznego leczenia ortodontycznego niezbędne są nie tylko częste wizyty u stomatologa, kolejne etapy nierzadko są rozliczane osobno, przez co cena za całą terapię nieproporcjonalnie wzrasta.
Na szczęście pojawiły się firmy oferujące racjonalne koszty. Firma Dr Smile z siedzibą w Berlinie współpracuje z partnerami – lekarzami stomatologami i oferuje indywidualne ceny w zależności od rodzaju wady.